אליפות ארצית ליגת הנוער ע"ש משפחת קראפט – מה צפוי לנו?

משחק אחד אחרון נשאר לנו לסיכום עונת המשחקים של ליגת הנוער ע"ש משפחת קראפט (ועונת הפוטבול הנוכחית בישראל בכלל) ולראשונה בתולדות ענף הפוטבול במדינת ישראל, יתקיים משחק רשמי במסגרת רשמית של 11 על 11 על גודל מגרש תקני מלא.

בכתבה זו נסקור מה צפוי לנו והאם נראה אלופה חדשה – ישנה או אלופה חדשה לגמרי בפעם הראשונה מזה שבע שנים. ירוק נגד אדום, התקפת המסירה מספר אחת נגד התקפת הריצה מספר אחת, העמק נגד השרון, המדורגת מספר אחת נגד המדורגת מספר שתיים – מי לוקח?

מי: נצי כפר סבא #1 (0-11) – ציידי עמק יזרעאל #2 (1-10)

מתי: יום חמישי, 10.5.2018, שעה 19:15

איפה: ספורטק קראפט החדש, עמק הארזים, ירושלים

שתי הקבוצות נפגשו במהלך העונה הסדירה בביתה של המדורגת ראשונה וכמו משחקים רבים העונה חיסלה את המתחרה מבלי להשאיר ספק מי הקבוצה הטובה יותר (0-62), האם נראה זאת בשנית? עמק יזרעאל סך הכל בעונתם השניה בליגה, מאמינה ביכולתה לחולל הפתעה במיוחד כי במשחק הראשון חסרה ארבעה שחקני מפתח משמעותיים, הקוורטרבק הפותח, איתמר אובחצירא, המועמד לתואר שחקן ההגנה של העונה, אילון בנאורי ושני שחקני מפתח הגנתיים האחים עומר ושחר פרטוק. בואו נסקור את היחידות השונות ונראה מה כל קבוצה תציג לראווה:

קוורטרבק ורסיברים: הנצים הציגו השנה את הצמד היעיל ביותר בתולדות הליגה ששבר שיאי מסירה ותפיסה גם בכמות, גם ביארדים וגם בטאצ'דאונים. גלעד אדלר את שגיא גוטמן (שני מועמדים לתואר השחקן המצטיין של העונה), שינו את הדרך בה התקפת כפר סבא עובדת עם מסירה קודם וריצה אחרי, כאשר גם הטייטאנד אוהד ברוש מצליח להסתנן וליצר לעצמו יארדים אחרי התפיסה. מהצד השני אבוחצירא אינו מהמוסרים הטהורים ששיחק בעמדה זו (אחרי שהוסב מעמדת הרץ האחורי מהעונה שעברה), והוא בעיקר נאלץ להשתמש באתלטיות שלו וברגליו כדי להניע את הכדור ומדי פעם מחפש את בנאורי כדי לנצל את היתרון של מימדי גופו הגדולים על המגינים שמולו.

רצים וקו התקפה: משחק הריצה של הציידים הוא אחד מהטובים שהליגה ראתה בתולדותיה, הזריזות, מהירות והחמקמקות של יהונתן דוד (המועמד ל-MVP) שברה שיאים, וגם גיא נמש המשתלב לצידו ולקח על עצמו חלק גדול בחצי הגמר מול חיפה מהווה איום,  כאשר קו ההתקפה מצליח רוב הזמן לפתוח חורי ריצה משמעותיים בשביל הרצים ומאוד אגרסיבי בחסימות. כפר סבא לא מצאה את הרץ שלה עד אמצע העונה אבל לאחר מכן, עיליי גלזר השתלט על העמדה ולמד לעבוד בשילוב קו ההתקפה בראשות תומר שיוביץ כדי לתת רובד נוסף למשחק התקפה מסוכן גם כך.

קו הגנה: שני הקווים ההגנתיים מסתמכים על הפעלת לחץ מבחוץ כאשר מצד אחד אילון בנאורי אשר שבר את שיא הליגה בסאקים והוביל את הליגה בתאקלים לאיבוד יארדים, ומהצד השני ענבר שווץ אשר לא היה הרבה מאחוריו במספר הסאקים. כפר סבא עם תאקלים הגנתיים, שיכולים להוות סיכון מהאמצע דוגמת רותם בר-טל, והציידים עם תחלופה גבוהה בקו כולל שימוש בשחקני קו התקפה רבים בראשות הוד פורמן.

ליינבקרים: שתי יחידות חזקות מאוד ואולי שוות בחוזקתן. מצד אחד הליינבקרים החיצוניים של כפר סבא עומר שריד (שהוביל את הקבוצה בתאקלים) ואביעד אוחיון מובילים את הגנת הריצה מספר אחת בליגה אבל כזו שגם מול קרית אונו וגם מול הלוחמים לא הצליחו לעצור את היריב (אך במשחק העונה הסדירה מול העמק עצרו אותם על 16 יארד בלבד). אצל יזרעאל נמש מופיע גם בצד הזה של הכדור כשלצידו עומר פרטוק ופנחס כהן והם יצטרכו לדעת לשלב כיצד לעזור גם נגד משחק המסירה.

קורנרים וסייפטים: יהונתן דוד היה דומיננטי בעמדת הסייפטי גם כן ונאלץ לשחק משני צידי הכדור מה שלעיתים נראה שמשפיע עליו, אך הוא עדיין אחד השחקנים הטובים בעמדה זו, כשלצידו הקורנרים עמרי סנקר ונועם מגריל יצטרכו להתמודד עם מעמסה לא פשוטה כשינסו לעצור התקפת מסירה מעולה כאמור. גם בצד השני יש שני שחקנים שמשחקים משני צידי הכדור אצל הירוקים, גוטמן ולצידו עמית ריפטין מייצגים את השם נצים נאמנה וכל אחד מהם לחוד שבר את שיר החטיפות לעונה, כשריפטין עם 12 יירוטים קוטף את השיא לעצמו בסוף העונה, אך כאמור ביחד עם הקורנרים פרנס וזלמנוביץ יצטרכו לתמוך ולעזור בעיקר נגד הריצה ולהזהר לא להעקץ כשתגיע המסירה העמוקה.

קבוצות מיוחדות: שתי הקבוצות מחזיקות בבועטים מיומנים אוהד ברוש אצל כפ"ס (עם הכי הרבה טאצ'בקים העונה) ושוב זהו יהונתן דוד שאחראי על הבעיטות כשחקן כדורגל לשעבר, אך שתי הקבוצות אינן בועטות את בעיטות ההמרה שאחרי ט"דים. אצל שתיהן הייתה בעיה העונה עם פאנטים ובעיקר סנאפים לא טובים שיכולים לתת מיקום טוב לקבוצה היריבה. אף אחת מהקבוצות לא יצרה יותר מדי במשחק ההחזרה ולמעשה אידו צוק עם הט"ד היחיד בין שתי הקבוצות בקטגוריה זו, אך כדאי לשים לב לגיא פרץ אצל ההוקס כמתקל המוביל בכיסוי בעיטות.

צוותי אימון: אם יש יתרון גדול במיוחד למדורגת ראשונה, זה בקטגוריה הזו, איתי אשכנזי ולצידו מתאם ההגנה ניר פרוביזור, כבר עברו הכל בליגה הזאת, ויצאו כבר ממצבים קשים שרוב הקבוצות לא חשבו עליהם עדיין. היכולת שלהם לבנות קבוצות תחרותיות ודומיננטיות כאחד שנה אחר שנה הוא משהו שאין עליו עוררין. מאחורי הקלעים ניל אורלי וצוותו עשו עבודה נפלאה כדי להביא את קבוצתם כבר בעונתם השניה בליגה, אבל הם עדיין לא היו במעמד הזה וקשה לצפות האם יעשו את ההתאמות הנכונות או האם הם מכינים הפתעות לגמר, דן גריזוולד ורון יונקר ינסו להביא את השחקנים לצד ניל למוכנות על למפגש החשוב.

לסיכום, אם נראה אפילו מחצית ממה שחווינו בחצאי הגמר צפוי לנו משחק פוטבול מרתק ומותח עד הסוף, אתם מוזמנים לבוא לתמוך, להריע ולעודד את הקבוצה שלכם, אך גם אם אין לכם סוס במירוץ בואו להנות מפוטבול איכותי כמו שרק ליגת הנוער יכולה לספק.

המשחק יועבר בשידור חי מלא, באתר הליגה (כאן) או בדף הפייסבוק של הליגה. במחצית כחלק מהפנינג הגמר, יחולקו פרסי העונה למצטיינים עבור השחקן המצטיין של העונה, שחקני ההתקפה וההגנה של העונה, שחקן הקבוצות המיוחדות ותגלית העונה, כמו גם צוות האימון של העונה. במקביל יוכרזו גם נבחרי העונה כחלק מנבחרת הכוכבים העולים של ליגת הנוער.

נתראה במגרש!!!